Göz Kapağı Ameliyatı

göz kapağı ameliyatıGöz kapağı ameliyatı, üst ve alt göz kapaklarında oluşan her türlü şekil bozukluklarını tedavi etmek amacıyla uygulanmaktadır.  Üst göz kapağı ve alt göz kapağı şeklinde uygulanan cerrahi bir işlemdir. Göz kapağı ameliyatı ülkemizde en sık yapılan estetik operasyonlar içinde 4. sıradadır.  Üst ve alt göz kapağı estetiğinde bozulmalara yol açan birçok neden söz konusudur. Yaşlanma, kaşın göz üzerine yığılması, ailesel yatkınlık, düzensiz beslenme, düzensiz uyku alışkanlığı ve alkol, sigara ya da madde bağımlılığı, aşırı duygusal kişilik yapısı ve yer çekiminin etkisi bu nedenlerin en önemlileridir.   

Göz kapağı estetiğinde hekim seçimi

Göz kapağı ameliyatı, konusunda uzman estetik cerrahi doktoru tarafından yapılmalıdır. Hastanın dikkat etmesi gereken nokta, hekimin uzmanlık tecrübesidir.  Çünkü göz kapağı hassas bir operasyondur.  Estetik cerrahlar eğitim hayatı boyunca estetik nosyonuyla yetişen, mikrocerrahi dediğimiz çok ince çalışma prensiplerine sahip doktorlardır. Diğer branşlarda estetik nosyonu söz konusu değildir. Bu nedenle estetik cerrahlar, göz kapağı ameliyatını çok rahat bir şekilde gerçekleştirmektedirler. 

 

Göz kapağı ameliyatı sırasında hasta uyanık mıdır?

Göz kapağı estetiğinde genellikle iki türlü anestezi altında yapılmaktadır, oldukça kolay uygulanmaktadır. Bunlardan biri lokal anestezidir, ikincisi de genel anestezidir. Genellikle üst göz kapağı ameliyatları lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat esnasında hastayı yönlendirme, hastanın operasyona dahil olmasını sağlama imkanını verir. Hastayla iletişim içinde olmak ameliyatta büyük avantajlar sağlamaktadır.  Üst göz kapağıyla birlikte alt göz kapağı ameliyatı birlikte yapılacaksa, sedasyon ya da genel anestezi dediğimiz anestezi türü tercih edilir ve uygulanır.  Genel anestezi türünde ameliyata bir anestezi uzmanı da eşlik etmektedir.  Hastaların sağlığı ve konforu açısından bu çok önemlidir. 

Göz kapağı ameliyatı nasıl yapılır?

Göz kapağı ameliyatı sonrası hastanın değerlendirilmesi çok önemlidir.  Hastanın gözlerinin anatomisi, göz kapaklarının pozisyonu ve bunların yüzle uyumu bize büyük ipuçları verir.  Operasyondan önce aynı gün içinde anestezi konsültasyonu, rutin kan testleri yapılır. Üst göz kapakları ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında tamamlanır. Alt göz kapakları da ameliyata eklendiğinde süre 1.5-2 saate çıkmaktadır.  Üst göz kapağındaki fazla deri, yağ dokusu anestezi altında kolayca alınır, kendiliğinden eriyen dikişlerle ameliyat yeri kapatılır.  

Alt göz kapağı ameliyatı özel bir önem arz eder, burada hekimin tecrübesi oldukça önemlidir.  Göz altındaki torbalanmalar, fazla deri ve yağ dokusu çok dikkatli bir şekilde fazla olmamak kaydıyla alınır.  Alt göz kapağı ameliyatı iki şekilde yapılır. Genellikle 20-30 yaşlarındaki hastalarda gözün iç kısmından lazerle müdahale edilerek iz bırakmadan ameliyat gerçekleştirilir. Daha ileri yaşlarda kirpik altında kesiler açılarak bu işlem gerçekleştirilir. İzler kirpik altına gizlenir. Hasta aynı gün içinde taburcu edilir.  

Göz kapağı ameliyatı sonrası iyileşme dönemi

Operasyon sonrası hastanın iyileşme dönemini erken evre ve geç evre olarak iki şekilde takip ediyoruz. Erken dönem, ameliyattan sonraki 1 haftalık süreyi kapsar.  Bu sürede basit ağrı kesici ve antibiyotikler kullanılır. Hasta, 3 ya da 4. günden sonra yüzlerini yıkayabilir, 5. günden sonra banyolarını yapabilir. Hastalarımız ameliyatın ilk gününde yürüyebilir. 2. gününde günlük ihtiyaçlarını karşılayabilir, sosyal ortama çıkabilir. Geç dönemde ise, çok önemli bir sorun yoksa güneş gözlüğü takarak güneş ışınlarından korunmak gerekmektedir.  

 

Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.