Göz Kaş Estetiği

Göz Kaş EstetiğiGÖZ KAŞ ESTETİĞİ (KAŞ KALDIRMA)

Gözün üst komşusu kaşların şekli ve pozisyonu yüz ifadesinin belirleyen önemli yapılardır. Göz estetiği nde kaşların pozisyonunun ve şeklinin estetik görünmesi olmazsa olmazlardandır. Mimiklerin, bakışların anlamını doğrudan etkiler. Kaş hareketleriyle yüzümüze yorgun, canlı, üzgün, mutlu ya da şaşkın ifadeler katarız. Hatta doğru ya da yalan söylendiğini kaşlara bakarak bile anlayabiliriz. 

Böylesine fonksiyonel özellikleri olan kaşlar, yer çekiminin etkisi ve ilerleyen yaşla birlikte mevcut pozisyonunu koruyamayıp aşağı düşmekte ve sarkık bir görünüm almaktadır. Gevşeyen dokusu nedeniyle aşağı doğru yığılan kaşlar, üst göz kapağını baskı yaparak, göz estetiğini ya da göz çevresi estetiğini olumsuz etkilemektedir. Yüze olduğundan daha yaşlı bir ifade katmaktadır. Kaşın düşmesine birtakım hastalıklar da yol açabilmektedir. Örneğin, yüzdeki tümörler, yüz felci kaş dokularında aşırı sarkıklara neden olup, göz üst kapağı üzerine yığılarak görüşü dahi etkileyebilmektedir. 

 

İdeal kaş tanımı

İdeal kaşın ortasının kalkık olması gerekir. 

İdeal kaşın iç köşesi burnun yukarısında biten yan çizgisinde olmalıdır.

Kaşın dış köşesi ise gözün dış köşesinden geçen çizgide biter. 

Kaşın en yüksek noktası, gözün dış köşesi ile göz yuvarlağı arasındaki çizginin ortasının üzerinde olmalıdır. 

Ancak farklı yüz yapılarında farklı kaş modellemesi yapılması en doğru tercihtir. Kaş estetiğinde kişiye özel kaş planlaması yapılması gerekmektedir. İdeal olarak tanımladığımız kaş yapısı her yüzde güzel durmayabilir. Bazı yüz yapılarında yanlara doğru uzanarak yükselen kaşlar tercih edilirken, bazı yüz yapılarında kalkık kaşlar için estetik işlem planlaması yapılır. İç köşesi düşük, göz çevresinin üzerinden dışa doğru hafif eğimle yükselerek biten kaşlar, bazı yüzlere genç, enerjik ve estetik bir görünüm vermektedir. 

Kaş kaldırma estetiği için, hastanın kaşlarındaki deformasyonuna, bunun nedenine, yaşa bağlı olarak farklı teknikler tercih edilir. Estetik cerrahide askı yöntemiyle kaş kaldırma, ameliyat ile kaş kaldırma, botox ile kaş kaldırma yöntemleri uygulanmaktadır. Kaş estetiği aynı zamanda, kaş kaldırmayla aşırı derecede yukarı kaldırılmış kaşları tekrar eski doğal pozisyon ve şekline dönmesini de sağlar. 

Kaş kaldırma estetiğinde en etkili ve başarılı sonucu almak için hastanın durumuna göre, sadece kaş kaldırma işlemi yapılabilir ya da göz kapağı estetiği, alın germe, şakak germe ve üst yüz estetik işlemleriyle kombine olarak gerçekleştirilebilir. Genç ve orta yaş grubunda sadece kaş kaldırma operasyonu yeterli olurken, ileri yaşlarda göz kapağı estetiği, alın germe, şakak germe ve üst yüz estetiği kombine olarak planlanır. 

KAŞ KALDIRMA ESTETİĞİ YÖNTEMLERİ VE UYGULAMALARI

Botox yöntemiyle kaş kaldırma

Düşerek ve sarkarak deforme olmuş kaşların kaldırılması için doğru uygulamayla kaşların dış uzantısı  yukarı doğru kaldırılıp, iç ve orta kısmı aşağıda tutularak estetik pozisyonuna kavuşturulur. Basit bir uygulamadır, ağrı hissedilmez. Enjeksiyon yöntemiyle yapılır. 5-6 dakikada tamamlanır. Göz çevresindeki kaz ayakları dediğimiz kırışıklar ve alındaki kırışıklıklar da ortadan kaldırıldığında kaşlar, daha genç ve enerjik bir duruşa sahip olur. Botox işleminden sonra buz uygulaması, küçük morartı ve şişlikleri kontrol altına alacaktır. Bu şişlik ve morarmalar kısa sürede geçer. Uygulamadan hemen sonra hiçbir sorun yaşamadan kişi işine dönebilir. 7 ila 10 gün içinde botox’un etkileri büyük ölçüde görülür. Ancak üst göz kapağında estetik sorunlar varsa, sadece kaş kaldırma işlemi etkili sonuç vermeyebilir. Üst göz kapağı estetiğiyle birlikte yapılması önemlidir.  

Askılama yöntemiyle kaş kaldırma 

Lokal anesteziyle yapılır. Basit ve kolay bir işlemdir. Burada iki yönlü germe söz konusudur. Saç içinden ve kaş üzerinden. İki tarafta da mini kesiler oluşturulur. Bu kesilerden erimeyen ipler iğnelerle geçirilerek düşük kaşlar yukarı doğru kaldırılarak estetik hatta getirilir. Kişi aynı gün işe başlayabilir. İzler kaşın üst sınırına ve saç içine gizlendiği için hiçbir sorun oluşturmaz. Bu işlemin sonucunun kalıcılığı, askıda kullanılan iplerin çeşidine göre 8 ay ile 2 yıl arasında sürmektedir. etkisini sürdürmektedir. 

Germe işlemiyle kaş kaldırma

Kaşın şekline uygun bir şekilde üs sınırdan yapılan kesilerle, kaşın yukarı kaldırılması için gerekli deri çıkarılarak üstte kalan deri kaşın üst sınırına dikilir ve böylece kaş yukarı kaldırılır. Lokal anestezi altında yapılan hızlı ve basit bir uygulamadır. Kaşları düşük genç ve orta yaş grubundaki hastalarda tek başına yeterli olabilecek bir işlemdir. 

Askılama yöntemiyle kaş kaldırma işleminden biraz daha farklı bir başka kaş germe tekniği daha uygulanmaktadır. Bu yöntemde şakak bölgesindeki saçlı deride birkaç santimetrelik kesi açılır. Buradan girilerek kaşa kadar olan deri bölgesindeki fazla dokular atılır ve kaşlar yukarı doğru estetik bir çizgide kaldırılır. İzler saçlı deri içinde kaldığı için görülmemektedir. Bu iki kaş germe işlemi kalıcı sonuçlar ortaya koymaktadır. 

Endoskopik kaş kaldırma ve alın germe tekniği

Estetik cerrahide teknolojinin gelişmesiyle birlikte kaş estetiğinde daha hızlı, basit uygulamalarla daha etkili sonuçlar almak mümkün hale geldi. Bu kapsamda “endoskopik kaş kaldırma ve alın germe yöntemi” kaş estetiğinde son yıllarda sıklıkla uygulanmaktadır. Yöntemde video kamera kullanılmaktadır. Endoskop adı verilen video kamera cihazı, uzun ve inci bir tüpe bağlı olarak kafa derisinden açılan birkaç mini kesi içine yerleştirilir. Estetik cerrah video kamera sayesinde deri altını görerek işlemi gerçekleştirir. Diğer kesilere ise cerrahi aletler yerleştirilerek uygulama yapılır. Alındaki kırışıklıklar düzeltilerek, kaşlara ipler yerleştirilerek yukarı doğru bir pozisyon verilir. Bu yöntemin diğer yöntemlerden farkı ve avantajı, kesilerin minimal boyutlarda olması, operasyon süresi, iyileşme döneminin daha kısa olmasıdır. 

ŞAKAK (GERME) ESTETİĞİ

İlerleyen yaşla birlikte şakak bölgesindeki cildin kalitesinin bozulması, gevşemesi ve kaş-göz dış kenarlarına doğru yığılması, kırışması kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun göstermektedir. Göz çevresi estetiğini olumsuz etkileyen önemli bir bölgedir. Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için mini bir cerrahi işlemle şakak germe estetiği uygulanarak, şakaklar gergin ve genç bir görünüme kavuşturulur. Genellikle 40’lı yaşlardan sonra bu deformasyonlar kendini göstermektedir. 

Yaşlanma, yer çekimi, kişinin cilt yapısının özellikleri ve kalitesi şakaklarda deformasyonların zamanını ve derecesini belirlerken bu estetik bozulmaları hızlandıran birtakım çevresel faktörleri de unutmamak gerekir. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz: Stresli ve hareketsiz yaşam biçimi, sigara kullanımı ve düzensiz-sağlıksız beslenme alışkanlığı, mimiklerin aşırı kullanılması, cildin sürekli aşırı güneş ve rüzgara, yüksek ve düşük ısılara maruz kalması.

Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.