Göz Estetiği

Göz EstetiğiGöz estetiği ya da göz çevresi estetiği günümüzde orta yaş kavramının ve hayat standartlarının yükselmesiyle birlikte giderek önem bir hale geldi. Göz estetiğini etkileyen faktörler vardır. Bunları bir binanın yapı taşları ya da katları olarak düşünebiliriz. Yüzün üst bölgesi, alt göz kapağı, gözün yapısı, üst göz kapağı, daha yukarıda kaşların şekli ve pozisyonu, en üstte ise şakak ve alın. Hepsi bu binayı oluşturan temel yapı katlarıdır.

Bir kattaki estetik sorun diğer katları da olumsuz etkilemektedir. Yani mizahi bir ifadeyle bu binadaki bütün komşular birbirlerinin estetik görünümüne muhtaçtır. Binanın her katında oluşacak estetik problemler hızlı ve kolay estetik cerrahi yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Üst yüz germe, göz kapağı estetiği, badem göz estetiği, kaş kaldırma, şakak germe yöntemleri, göz estetiği için ayrı ayrı yapılabileceği gibi hastanın durumuna göre kombine olarak da yapılmaktadır. Böylece üzgün, yaşlı, yorgun bakışlar ve yüz ifadesi yerini genç, enerjik, mutlu, hayat dolu bir ifadeye bırakır. 

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ (BLEFAROPLASTİ)

Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti, üst göz kapağında oluşan sarkma ve göz altı torbalanmalarının ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan cerrahi bir girişimdir. Gerçekleştirilen işlemde bu bölgedeki fazla yağ dokusu, deri ve kaslar çıkartılarak sonuca ulaşılır. 

Göz çevresindeki estetik bozulmalar yani, üst göz kapağı dokusunun gevşeyerek sarkması ve göz üstüne düşmesi, alt göz kapağının torbalanması kişiyi olduğundan daha yaşlı, yorgun ve üzgün göstermektedir. Çünkü gözlerimiz ve bakışlarımız dışarıyla direkt bağlantı kurabilen yegane organdır. Bu yüzden bakışların canlılığı, genç ve enerjik olması için göz deformasyonlarının giderilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda üst göz kapağı sarkması görme kalitesini bile olumsuz etkileyecek boyutlara gelebilmektedir. 

Üst ve alt göz kapağı işlemleri sırasında izler ince ve belirsiz bir şekilde planlanır, görülmeyecek şekilde gizlenir.  Göz kapağı estetiğinin, göz altındaki koyu rengin ortadan kaldırılması amacıyla yapılmadığı unutulmamalıdır. 

Göz Estetiği Ne Zaman Yapılır?

En çok 30-40 yaş aralığında ihtiyaç duyulan göz kapağı estetiği, daha ileri yaşlarda tek başına yeterli olmayabilir, kaş kaldırma, alın germe, yüz germe işlemleri de hastanın durumuna göre kombine olarak yapılır. Gözün üst ve alt kapağında gevşeme, yığılma, sarkma ve torbalanma varsa göz kapağı estetiği yapılabilir. 

Üst ve alt göz kapağı estetiğini bozan nedenler

Genetik geçişler ya da ailesel yatkınlık genç yaşlarda dahi göz estetiğini bozabilmektedir.

Yaşlanmanın etkisi. Genç yaşlarda sıkı ve kısa olan üst göz kapakları ilerleyen yaşla birlikte kaliteli yapısını kaybederek gevşer ve sarkar. Bu da ikinci bir deri katmanı oluşturur. Bazı durumlarda görmeyi engelleyecek boyutlara ulaşır. Alt göz kapağında ise derisinin gevşeyip sarkmasıyla birlikte torbalanmalar oluşur. 

Göz kapağı estetiği riskli midir?

Hastanın, operasyonu engelleyecek herhangi bir ciddi hastalığı olmadığı sürece herhangi bir riski yoktur. Bunu sağlamanın bir diğer yolu da deneyimli bir estetik cerrah tarafından bu işlemin gerçekleştirilmesidir. Deneyimli bir estetik cerrah, çıkarılması gereken miktarda doku çıkarır. Fazla doku alındığında göz kapağı tam olarak kapanmayabilir. Göz kapağı estetiği için dikkat gerektiren ve operasyon riskini arttıran bazı hastalıklar şunlardır: Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, tiroid hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, yetersiz göz yaşı üretimi. Ayrıca hastanın gözünde glokom hastalığı, retina ayrılması gibi rahatsızlıklar varsa, operasyondan önce mutlaka göz doktoru konsültasyonu gereklidir. 

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI

Genellikle lokal anestezi altında yapılan üst ve alt göz kapağı ameliyatları 1 saat sürer. Deformasyonun durumuna ve yerine göre 3 saate kadar uzayabilir. Hasta uyanıktır ama acı duymaz. İki kapak da ameliyat edilecekse üst göz kapağı önce, sonra da alt göz kapağına operasyon uygulanır. 

Üst kapağın kıvrım çizgisinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından kesi yapılır. Üst göz kapağındaki fazla deri, zayıflamış ya da fazla olan kas dokusu, fazla biriken yağlar çıkarılır. Bundan sonraki aşama göz kapağının kat yerine gelecek şekilde estetik ince dikişlerle operasyon yeri kapatılır. 

Alt göz kapağı için kirpiklerin hemen altından yapılacak kesiden göz altı torbalanmasına müdahale edilir. Fazla miktardaki kalitesizleşen kas, yağ ve deri kısımları çıkarılır. İzi belli olmayacak şekilde gözün alt derisi kirpiklerin alt kısmına gelecek şekilde dikilir. 

Ameliyat tamamlanınca göz kapakları pansumanla kapatılır. Ancak hastanın görebilmesi için pansuman arası açık bırakılır. 

Göz estetiği ameliyat sonrası iyileşme dönemi

Ameliyat sonrası olası hafif ağrılar ve enfeksiyon riskine karşı basit ağrı kesicilerle antibiyotik kullanılır. 

2-3 gün istirahat gereklidir. 

Şişlik ve morluğun kontrol altında tutulması için birkaç gün boyunca baş yüksekte olacak şekilde yatılır. 2 hafta içinde şişlik ve morluklar kaybolur. 

Ameliyat bandajı, işlemden sonraki gün pansuman yapılarak değiştirilir. 

5 ila 7. günde dikişler alınır. 

Ameliyattan 2 ila 3 gün sonra televizyon izlenip, gazete okunabilir. 

Birkaç hafta boyunca sert rüzgarlara ve aşırı güneş ışığına karşı gözleri korumak gerekir. 

Ameliyat izleri belirgin değildir. Göz kapakları vücutta en az iz kalan yerlerindendir. Üst göz kapağında kıvrıma gizlenen iz, alt göz kapağında kirpiklerin altına gizlenir ve görülmez. İzler 1-2 yıl içinde ten rengine döner. 

Ameliyatın sonucunun kalıcılığı çok uzun yılları bulmaktadır. Ancak ilerleyen yaşla birlikte göz çevresinde yine birtakım estetik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 

BADEM GÖZ ESTETİĞİ

Ülkemizdeki kadınların göz yapıları genellikle aşağı doğru düşük, üzgün ve yorgun bakışlıdır. Göz estetiğini olumsuz etkileyen bu durum ilk kez geliştirilen ve yüz güldüren kalıcı sonuçlar veren basit ama etkili bir yöntemle ortadan kaldırılabilmektedir. “Badem Göz Estetiği” ile her kadın bilimin tarif ettiği güzel ve çekik göz yapılarına, canlı, enerji dolu bakışlara 30 dakikalık mini bir cerrahi işlemle kalıcı olarak sahip olabilecek. 

Badem göz estetiği neden gereklidir?

Her kadın, dış köşesi yukarı doğru çekik gözlere sahip olmayı ister. Anadolu’daki kadınların göz yapıları ise çoğunlukla aşağı doğru düşüktür. Bu da genç yaşta bile mutsuz, yorgun ve yaşlı bakışlara neden olur. Yüz ifadesini tamamen olumsuz etkiler. Bu tablo badem göz estetiğine olan ihtiyacı doğurmuştur.  

Badem göz estetiği kalıcı mıdır?

Badem göz estetiğini her kadın, yılın her döneminde rahatlıkla yaptırabilir. Sonuçları kesinlikle kalıcıdır. Basit ve hızlı bir mini cerrahi müdahaledir. Pratik olması, zamanla kaybolan izin fark edilmemesi ve kalıcı sonuca çok hızlı ulaşılması, çalışan kadınlar için önemli bir avantaj sunmaktadır. 

İri ve çekik gözler için başvurulan yöntemler

Güzel göz algısı, badem göz şeklini tarif etmektedir. Sosyal hayatta tarihten bugüne gözleri iri, çekik ve badem göz pozisyonuna getirmek için birtakım geleneksel ve geçici yöntemler kullanılmaktadır. Örneğin sürme çekerek, gözler olduğundan daha iri ve çekik gösterilmeye çalışılır. Benzer şekilde kalıcı ya da geçici makyajlar, belirgin göz kalemleri kullanmak aynı amaca ulaşmak için başvurulan yöntemlerdir.

Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.