Burun kemiği eğriliği ve kırık burun estetiği

Burun EstetiğiBurun gelişme dönemleri olan çocukluk ve ergenlik dönemde buruna gelen darbeler ve travmalar, ileriki yaşamda burunda şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde spor yaralanmaları burun yapısını bozmakta ve burun kemiği eğriliği oluşumuna neden olmaktadır. Ülkemiz insanlarının burun yapısı genellikle iri ve kemikli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden burun eğriliği daha sık görülmekte ve kırık burun vakalarıyla çokça karşılaşılmaktadır. Eğrilikler kimi vakalarda gözle görülmez ve muayeneyle tespit edilmektedir.  Burundaki bu tür deformasyonları kaderci bir anlayışla karşılayıp, öyle yaşamaya devam etme eğilimindeyiz. Aslında bunların tedavisi burun estetiği ameliyatıyla yapılmaktadır.

Eğri ve kırık burun nefes almayı güçleştiriyor

Eğri ve kırık burnun diğer nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: Doğuştan eğrilik, trafik kazaları, yanlış yapılan ameliyatlar birtakım sekonder cerrahi, tıbbi işlemler sonrasında görülen şekil bozuklukları… Bu tip bozuklukları olan, eğri burnu olan hastalar genellikle nefes alma güçlüğü de yaşamaktadır. Sağlıkla nefes alamama kişinin hayatını direkt ve dolaylı olarak olumsuz etkiler. Uykuda rahat nefes alma, kaliteli uyku uyuma, spor yapmanın önünde ciddi bir engel teşkil eder. Rahat nefes alamamak kişinin ruh halini etkiler ve özgüven bunalımına neden olur. Dolayısıyla burun estetiği işlemiyle yapılacak bir müdahalede, hem eğriliği ve çökmeyi düzeltirken hem de nefes yolu açılır. Müdahaleyi yapacak tecrübeli bir hekim mutlaka bunları göz önüne alarak planlama yapar.

 

Eğri ve kırık burun nasıl tedavi ediliyor?

Burnu eğer bir binaya benzetirsek, buna ait taşıyıcı kolonları kıkırdak yapıları oluşturmaktadır. Darbeli burunda ya da sekonder burun dediğimiz daha önce yapılan ama eksik ya da hatalı gerçekleştirilen ameliyat sonrasında kıkırdak yapılarda eğrilme, eksiklik ve buna bağlı çökmeler ortaya çıkmaktadır. Doğuştan gelen burun eğriliğin de orta duvar olarak adlandırılan septum eğrilikleri bazen burun dış görüntüsüne de yansımaktadır. Tedavi için yapılan burun estetiği ameliyatında hedefler bellidir. Eksik olan parçalar tamamlanır. Eğer kıkırdak dokuda bir eksiklik varsa, bu kendi vücudumuzdan doğal olarak alınıp yerine konur, eğri parçalar, özel yöntemlerle düzeltilir. Kıkırdak ihtiyacı burnun tabanından, kulak kıkırdağından ya da kaburga kemiklerinden alınmak yoluyla karşılanır.  Septum ve yan burun kemiklerindeki eğrilikler özel tekniklerle düzeltilir. Burundaki eğrilik ya da kırığın boyutları önemlidir. Genel anestezi altında gerçekleştirilen operasyonda hasta acı ya da ağrı hissetmez. Operasyon 2-3 saatte tamamlanır. Hasta 1 gün sonra taburcu olur. Burnun dış kısmında iz olmaz. Çünkü burun içinden müdahale edilir. Ameliyat sonrasında oluşacak morluk 7 gün içinde yok olur. Şişliklerin kaybolması 2 haftanın sonunda gerçekleşir. Burnun tam olarak iyileşmesi için 3 ay ila 6 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Bunlar yapıldığı için hasta artık daha düzgün ve daha kaliteli nefes almaya başlar. Uykuda rahat nefes alır verir, spor yapmanın keyfini çıkarır ve özgüveni yerine gelir.

Burun ameliyatı için alt yaş sınırı nedir?

Çok acil bir burun eğriliği ya da kırık burun durumu yoksa kadınlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren eğri ve kırık burun estetik ameliyatı yaptırılabilir. Çünkü vücut, gelişimini bu yaşlarda tamamlamış olur.

Fakat burada önemli olan bu rahatsızlığın ihmal edilmemesi. Eğri burun, hastanın kaderi değildir. Bu konuda deneyimli doktorların tedavi yollarıyla hastalar bu sorunlarından rahatlıkla ve kurtulabilirler.  

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi/revizyon-burun-estetigi/

Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.