Revizyon burun estetiğinizi yapacak olan cerrahını seçerken kriterleriniz ne olmalı?

revizyon burun estetiği

İkinci defa  burun estetiği olma fikri oldukça sıkıcı ve tedirgin edici olabilir. Sonuçta kimse ilk ameliyatını planlarken, istediği sonuca ulaşmak adına ikinci bir revizyon ameliyatı düşüncesini aklına getirmez ve getirmekte istemez. Netice itibariyle ikinci bir ameliyat kişi için maddi ve manevi külfet yaratacaktır. Hasta hem yeni bir ameliyat olacağı için stresli bir sürece girer, hem de yeni bir ameliyat için yeniden para harcamak zorunda kalır. Revizyon ameliyatı başarılıysa ömür boyu sizi mutlu edecek bir burna sahip olursunuz.  Bu nedenle revizyon estetiğinizi yapacak olan cerrahi doğru seçmek çok mühimdir.

Tıpkı ilk burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi, ameliyat başarısında cerrahın bilgi ve tecrübesi çok önemlidir. Revizyon burun estetiği ameliyatları, yapılan ilk ameliyatlara gore daha zor ve karmaşıktır. Bu nedenle istediğiniz sonuca ulaşmak için revizyon ameliyatınızı yapacak olan cerrahı seçerken çok dikkatli olmalısınız.

Revizyon ameliyatı yapacak olan cerrah seçiminde dikkat edilmesi gereken başlıca konular şöyle;

Yetenek ve Odak noktası

Revizyon burun estetiği ameliyatının başarısına katkı sağlayan en önemli faktör, cerrahi beceridir. Hiç bir cerrahın meslek geçmişi mükemmel değildir, çünkü ameliyatın kendi doğası bir takım riskler barındırır ama genel olarak burun estetiği konusunda uzman, yetenekli bir cerrah, sıklıkla başarılı ve iyi sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

Doktorun, burnun yapısına ve işlevlerine hakim olması estetik ve fonksiyonel müdahelelerin aynı ameliyatta çözülmesini sağlayacaktır. Burnun şeklinde iyileşme yapılırken, işlevsel bozukluğuna da cerrahi çözüm getirilecektir. Burun estetiği ve özellikle revizyon burun estetiği cerrahisi konusunda uzmanlaşmış, odağı rinoplasti olan yetenekli bir cerrah başarılı bir ameliyat sonucu için vazgeçilmezdir.

Tecrübe

Revizyon burun estetiği ameliyatlarında en kritik ve önemli nokta, cerrahın deneyimidir. Başarılı bir cerrahi sonuç için bir doktorun sadece yetenekli olması yetmez, iyi bir sonuç için yetenek ve tecrübe bir arada olmalıdır.  Tecrübe, ameliyat sırasında, olası herhangi bir problemin cerrah tarafından rahatlıkla çözülmesini sağladığı gibi, kişisellik ve tutarlılıkta sağlar. Revizyon burun estetiği konusunda uzmanlaşmış, yeni gelişmeleri ve teknolojileri takip ederek yeteneklerini geliştirmeye devam eden pek bir rinoplasti cerrahı farklı burun tipleri ve problemleri için rahatlıkla çözüm üretebilecek durumdadır.

Estetik Anlayış

Rinoplasti  anatomi, fizyoloji ve sanatın mükemmel birlikteliği ile doğayı taklit eden bir sanat formudur. Bir burun estetiği cerrahının önceliği, sağlıklı ve yüze uyumlu bir burun tasarlayabilmektir. Bu da cerrahı yeteneği, ön görüsü ve estetik anlayışının gelişmiş olması ile mümkün olabilir. Hastaların büyük bölümünün önceliği iyi görünümlü ve sağlıklı bir burundur.  Bir cerrahin estetik anlayışını kavrayabilmenin tek yolu, yaptığı ameliyatların sonuçlarını görmektir.

İletişim

Doktor ve hasta arasındaki iletişim revizyon burun estetiği ameliyatı için çok kritik bir konudur. Muayeneye gitmeden önce, ameliyattan ne istediğiniz konusunda kendinizden emin olun. Bu iletişimi kolaylaştırmak ve seçtiğiniz cerrahın,  sizin tercihlerinizi dinlemesi ve anlaması konusunda çok önemlidir. İletişimin açık ve net olmasını sağlamalısınız.

Dürüstlük

Seçtiğiniz doktorun sizin sağlık ve konforunuz konusunda hassas davranması oldukça önemli bir nokta. Muayeneler ve görüşmeler size seçeceğiniz cerrah konusunda fazlasıyla fikir verecektir. Kendinizi yanında güvende hissettiğiniz, çekinmeden soru sorabildiğiniz, her sorunuza aynı ihtimamla cevap verebilen bir cerrahla karşılaştıysanız doğru yerdesiniz demektir. Ayrıca bir doktor ameliyatın i iyi yanlarını anlatmalı ancak risk ve komplikasyonlar konusunda da size bilgilendirmelidir.

Kendinizi güvende hissetmelisiniz

Muayeneye gitmeden önce, doktorla ilgili detaylı araştırma yapmalısınız. Olumlu yada olumsuz tüm hasta görüş ve referanslarını dikkate alın. Revizyon ameliyatı geçirmiş olan hastaların “önce” ve “sonra” fotoğraflarını inceleyin.  Revizyon ameliyatına ait sonuçlar, hastanın yüzündeki  genel uyumu artırmak üzere kişiye göre tasarlanmalıdır.

Bir cerrah yukarıda bahsettiğimiz tüm kriterleri karşılıyor olsa bile,  eğer siz kendinizi rahat ve güvende hissetmiyorsanız ameliyatınızı yapacak doktor konusunda biraz daha araştırma yapmalısınız derim. Burun estetiği ameliyatı her yeni yapılan operasyonla daha da zorlaşıp, kötü sonuçlara ulaşır. Bu nedenle kesinlikle acele etmeyin ve size güven veren bir doktor seçin. Beklemek, doğru cerrahı bulmaya değen bir süreç olacaktır.

Revizyon burun estetiği ameliyatınızı yapacak olan cerraha sormanız gereken sorular ne olmalıdır ?

Revizyon ameliyatı için doğru doktoru seçmek oldukça stresli bir süreç. İlk ameliyatta yaşanan kötü deneyim, revizyon ameliyatı gibi zor bir uygulamada bir doktora yeniden güvenmek çok kolay olmayabilir. Çok kötü sonuçları ustalıkla değiştirip mükemmel sonuçlara ulaşmasını sağlayabilecek özellikle revizyon konusunda yetenekli ve tecrübeli rinoplasti uzmanları var.  Bu noktada sizin göreviniz doğru cerrahi bulmak. Burun estetiği ameliyatı her yeni ameliyatla daha zor ve komplike hal alır. Burun estetiği ameliyatı sonucunda, burnun yapısı değişirken, kıkırdak dokusu azalır ve skar dokusu gelişir. Tüm bu anatomik değişiklikler  yani sıra revizyon ameliyatları için yeniden bir bütçe oluşturmanız gerekecektir. Tüm bu nedenlerle araştırmalarınızı ciddi bir şekilde yapıp, muayeneye gittiğiniz doktorlara bir sürü soru sormak için hazır olun.

Revizyon burun estetiği ameliyatınız için muayeneye gittiğiniz doktorlara sormanız gereken soruları şöyle sıralayabiliriz :

• Kaç senedir burun estetiği ve revizyon burun estetiği ameliyatları yapıyorsunuz? Ne kadar deneyimlisiniz?

• Şimdiye kadar yaptığınız burun estetiği ameliyatlarının, yüzde kaçı revizyon ameliyat gerektirir?

• Yılda yaklaşık kaç tane burun estetiği ameliyatı yapıyorsunuz? Ve kaç tane revizyon ameliyatı yapıyorsunuz?

• Ameliyatlarınızı açık mı kapalı teknikle mi yapıyorsunuz? İki teknik konusunda da tecrübeniz var mı?

• Revizyon burun estetiği ameliyatlarında başarı oranınız nedir?

• Benim beklentilerim gerçekçi mi?

• İşlerinizin yüzde kaçı revizyon burun estetiği ameliyatını içeriyor?

• Hangi anestetikleri kullanıyorsunuz?

• Benimkine benzeyen vakalar üzerinde çalıştınız mı? Eğer varsa bu vakaların önce ve sonra fotoğraflarını görebilir miyim?

Tüm bu soruların yanında kendi durumunuza ilişkin sorularınızı sormayı unutmayın!

Doktorlarla yapacağınız tüm görüşmeler size revizyon burun estetiği konusunda hem genel hem de özel soru sormak için fırsat verir. Endişelerinizi tartışmak ve cerrahin deneyim ve yeteneği hakkında fikir almak için muayene zamanlarını iyi değerlendirmeyi ihmal etmeyin.

Revizyon burun ameliyatı için ne kadar süre beklemelisiniz?

İlk burun estetiği ameliyatınızdan sonra, revizyon ameliyat için en az 1 sene beklemelisiniz. Bazı özel durumlarda daha erken ameliyat yapmayı da tercih ediyorum ama yüzünüzdeki tüm şişliklerin inmesi için bu süreye ihtiyacını var. Aksi taktirde hedeflerinizin planlaması ve cerrahın sonuca dair öngörüsü doğru olmayacaktır. Pek çok cerrah artık bu düşüncededir ve ilk ameliyatın üzerinden iyileşme için yeterli zaman geçmemişse, revizyon ameliyatı yapmayı reddecektir.

En fazla kaç revizyon burun estetiği ameliyatı olabilirsiniz?

Revizyon ameliyat olmak için belirli bir sayı vermek doğru değil. Ne kadar sayıca az olursa o kadar iyidir. Yapılan her revizyon ameliyatı, kalıcı ve istenmeyen görüntülerin oluşmasına sebep olabilir. Hasta için hem psikolojik açıdan zor bir süreç olmasının yanında finansal olarakta hastayı zorlayabilir. Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastaların öncelikli beklentisi güzel ve hoş görünen bir burna sahip olmak ve dolayısıyla kendilerine olan güvenlerinin artmasıdır.

Eğer yeniden başka bir revizyon ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, revizyon burun estetiği konusunda deneyimli ve bilgili uzman bir cerraha danışmalısınız. Doktorla birlikte durumu değerlendirmek ve ameliyatın hedeflerini tartışmak bu anlamda önemlidir.

http://www.bahadirbaykal.com/burun-estetigi/revizyon-burun-estetigi/

Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.