MİGREN AMELİYATI CERRAHİSİ ÖNCESİ

Migren Ameliyatı, Migren yaygın olarak görülen, toplumsal hayatı olumsuz etkileyen ve nedeni henüz tam olarak bilinmeyen kronik bir hastalıktır. Sinirsel ya da damarsal kaynaklı olabileceğine yönelik teoriler vardır. Dolayısıyla 2000’li yılların başına kadar kesin bir çözümü bulunamaması nedeniyle, hastalar kulaktan duyma tedavi yöntemlerini, geleneksel tedavi yöntemlerini deneyebiliyorlar. Tedavi yöntemleri bağlamında suistimale açık bir hastalıktır.

Ancak migren hastaları bilimsel tedavi yöntemleri ve tıp insanlarının tavsiyelerinden ayrılmadan tedavi seçeneklerini uygulamalıdırlar.

En yaygın olarak kullanılan önleyici ve koruyucu ilaç tedavisi, botoks tedavisi gibi bilim insanlarının ortaya koyduğu tedavi yöntemleri, yalnızca migren ağrılarının geçici olarak atlatılması, ağrının şiddetinin ve süresinin azaltılmasıyla migreni yaşanılabilir bir rahatsızlığa dönüştürme amacından ileri gidemedi. Migren bu tedavi yöntemlerine rağmen hala kronik bir hastalık olarak yaşanmaya devam etti. Ta ki 15 yıl önce tesadüfen keşfedilen ve kalıcı tedavi sağlayan migren ameliyatına kadar.

Nasıl bir tedaviye hazırlanılıyor?

Migren ameliyatı öncesinde uygun hastaların nasıl bir tedaviye hazır olmaları gerektiği konusunda donatılması gerekiyor. Yıllarca süren ve birçok tedavi yöntemine yeterli yanıt vermeyen, ilaçlara karşı bağışıklık geliştiren, her gün birçok farklı ilaca bağımlı bir yaşama mahkum olan, uzun süreli ilaç kullanımına bağlı, böbrek, mide, göz gibi organlarda sağlık sorunları yaşayan, birçok yöntemi denemesine rağmen kesin sonuç alamayan hastalar, bütün bu tablonun yarattığı umutsuzluğa son vermek, kalıcı olarak tedavi olmak için migren ameliyatına hazırlandıklarını bilmeleri gerekiyor.

Girecekleri ameliyatta kullanılacak yöntemi ve faydalarını bilmek hastayı rahatlatan, sakin bir şekilde ameliyata girmesini sağlayan bir faktördür. Hasta, endoskopik migren ameliyatına girecektir. Bunu bilmelidir. Bu ameliyatın acısız ve birkaç saat içinde tamamlanacağını, migrenin tuttuğu bölgede küçük bir kesi izi olacağını, 1 hafta içinde iyileşeceğini ve 1 ay içinde de ağrılardan kurtulabileceğini bilmesi hastanın ameliyat öncesi motivasyonunu arttırmaktadır.

Birçok hasta yaptığımız migren ameliyatı sonrası yaşadıkları şaşkınlığı gizleyemiyor. Ameliyattan önceki umutsuzluğun ameliyat sonunda kırılıp yerini umuda bırakmasına inanamıyorlar. Migren kaynaklı ağrılarının geçmesine rağmen, eski alışkanlıklarını bir süre daha sürdürüp ilaç kullanan hastalarımız dahi oluyor.

Migren teşhisinin konulması gerekiyor

Migren cerrahisi öncesinde hastanın cerrahiye uygun olup olmadığı tespit ediliyor. Öncelikle bir nörolog tarafından migren tanısı konulması gerekiyor. Migren ataklarının ayda ortalama 2 ve üzerinde seyretmesi, ağrı süresinin ortalama 15 günü bulması gerekiyor. Nihayetinde muayene sırasında hastanın migren öyküsü detaylarıyla plastik cerrah tarafından değerlendirilecek, söz konusu bütün parametreler harmanlanarak hastanın ameliyattan fayda görüp görmeyeceği netleştirilecektir. Bu süreçte, hastanın daha önce yaptırdığı tomografi, EEG, EMG gibi testlerin sonuç raporları da değerlendirmeye alınacaktır. Burada belirtilmesi gereken husus, ameliyattan önce uyguladığı migren tedavi yöntemlerinden yarar görmeyen migren hastalarının cerrahi tedavi ile şifa bulacağını bilmeleri gerekir.

İstanbul dışından gelen hastaların ameliyat öncesi hazırlıkları

İstanbul’da yapılan migren ameliyatları için şehir dışından gelecek hastaların ameliyattan 1 ya da 2 gün önce gelmeleri, yanlarında 5 kiloyu geçmeyen bir çanta getirmeleri gerekmektedir. Mümkünse, ameliyat sonrası yardımcı olacak bir refakatçiyle gelmesini öneriyoruz hastalarımıza.

3 hafta öncesinden yapılması gereken hazırlıklar

Operasyon öncesinde hastanın varsa o sırada kullandığı tüm ilaçların listesi, alınan dozlar, ne kadar süredir kullanıldığı bilgisi doktor ile paylaşılmalıdır. Migren ameliyatı öncesi, operasyonun ve sonraki sürecin sorunsuz ve hızlı geçmesi için yapılması gerekenler 3 hafta öncesinden hastalara plastik cerrahi uzmanı tarafından iletilir. Ameliyata hazırlık sürecinde hastaların dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

·       Sigara kullanan hastalarımız, ameliyata 20 gün kala sigarayı bırakmalılar. Bunu istememizin nedeni, ameliyat sürecinin ve anestezi uygulamasının, ameliyat sonrasındaki iyileşme döneminin olumsuz etkilenmemesidir. Ameliyat gününe kadar sigara içen hastaları bekleyen sıkıntılar şunlardır: Ameliyat sonrası iyileşme döneminde yara iyileşmesi gecikebilir. Ameliyata bağlı oluşan şişlik ve morluklar daha fazla olur ve daha uzun zamanda geçer.

·       Kanama riskini arttıracağı için asprin türü kan sulandırıcı içeriğe sahip ilaçların kullanılması 2 hafta öncesinden bırakılmalıdır. Ameliyata 2 hafta kala alınmaması gereken diğer ürünler şunlardır: Alkol, omega 3 ya da benzeri ürünler, balık yağı kapsülleri, E vitamini, diyet çayları, diyet hapları.

·       Ameliyata girecek birçok hasta, ameliyat sonrası şişlik ve morlukların daha az olması için Arnika almaktadır. Biz hastalarımızın ameliyat öncesinde arnika almalarını istemiyoruz.

Ameliyat öncesinde alınabilecek ilaçlar

Ameliyat öncesinde hastanın başka bir sağlık sorunu olup olmadığı belirlenir. Eğer tansiyon, kolesterol, şeker, troid gibi kronik rahatsızlık söz konusuysa ve bunun için reçeteli ilaç kullanılıyorsa ameliyat öncesinde bu ilaçların kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Hasta ameliyata girmeden önce gerekli kan testleri ve anestezi konsültasyonları yapılır ve operasyona hazırlanır.

Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.